Respublikinis vaikų ir jaunimo liaudies kūrybos atlikėjų konkursas „Tradicijų paveldėtojai“ turėjęs vykti gegužės mėnesį, įvyko rugsėjo 18 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje. Šis konkursas  rengiamas kasmet nuo 2012 m., kurio tikslas ne tik skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą, pagarbą tautiniam paveldui ir tolerantišką požiūrį į įvairių tautų kultūrą, jų įsitraukimą į liaudies kultūros populiarizavimo procesą, puoselėti liaudies muzikavimo ir choreografijos tradicijas, aktyvinti folkloro žanro atlikėju veiklą, skatinti folkloro ansamblius bei solistus tobulėti, ugdyti jaunimo tautinę, kultūrinę ir meninę savimonę, bet ir padėti savivaldos institucijoms racionaliai ir objektyviai remti kolektyvus ir vadovus pagal pasiektą meninį lygį.
Konkursas vyksta dviem kryptimis – Folkloras ir Stilizacija. Konkurso organizatoriai ir rengėjai - Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.Na, o  konkurso būdu atrinkti geriausi folkloro kolektyvai ir solistai dalyvauja XV Tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovskije kolokola“kuris vyks Vilniuje 2020 m. lapkričio14 dieną.
Taigi, į  Šv. Kotrynos bažnyčią Vilniuje sugužėjo įvairiausi folkloro ansambliai ir kolektyvai iš visos Lietuvos miestų bei rajonų: Garliavos, Grigiškių, Nemenčinės, Kupiškio, Kauno, Plungės, Šalčininkų, Švenčionių, Vilniaus, Zarasų. Iš šių vietovių susirinko tautų įvairovė: lenkai, rusai, baltarusiai, ukrainiečiai, totoriai, karaimai. Stebėjome konkursą, kaip gražiausią įvairiaspalvį, daugiakultūrį koncertą. Zarasus šiame konkurse atstovavo Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio “Čiūta” įvairios sudėties 5 grupės. Šiam ansambliui vadovauja šių eilučių autorė.Manau, kad zarasiškiams, kurių mieste taip pat gyvena rusai, lenkai, kitų tautybių gyventojai, o ir Visagine, kuris yra Zarasų kaiminystėje, gyvena apie  40 tautų ir nuvykus į šį miestą su šių tautų atstovais tenka susitikti gatvėje, parduotuvėje, įstaigose ar kur kitur, yra labai naudinga ugdytis toleranciją, supratimą šioms tautoms, jų kultūros ir tradicijų pažinimą, o taip pat suvokimą, kad mes visi esame saviti, skirtingi, įdomūs, patrauklūs – tik tai reikia išmokti pastebėti. Tad ši išvyka “čiūtukams” buvo puiki to pamoka.Solidi komisija, po trijų valandų konkursantų klausymo, priėmė savo verdiktą. Iš 26 pasirodžiusių kolektyvų 8 įteiktos padėkos, 3 kolektyvai gavo laureatų diplomus kategorijoje "Stilizacija", o  10 kolektyvų - laureatų diplomai kategorijoje "Folkloras". Labai džiaugiuosi, kad tarp tų 10 laureatų kategorijoje "Folkloras", diplomais apdovanotųjų net penkios Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio “Čiūta” grupės. Pirmoji grupė, tai visas “Čiūtos” folkloro ansamblis, antroji – Danil Fediunkin, kankliavęs penkiastygėmis kanklytėmis, trečioji – šeimyninis dukros Gilmės Dainytės ir mamos Dianos Skvarčinskaitės duetas, ketvirtoji – trejinių sutartinių grupė (Emilija Venediktovaitė, Gilmė Dainytė ir Rugilė Staskevičiūtė), penktoji -  keturinių sutartinių grupė (Emilija Venediktovaitė, Gilmė Dainytė, Rugilė Staskevičiūtė, Diana Skvarčinskaitė).
Tad lapkričio 14 - ąją dieną vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio “Čiūta” 5 grupės dalyvaus Vilniuje XV Tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovskije kolokola“, kurio metu jiems bus įteiktos laureatų padėkos.
Diana Skvarčinskaitė, Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro etnografė
Nuotraukos – festivalio dalyvių