Zarasų kultūros centro Salako teritorinis padalinys š.m. gegužės 16 d. pakvietė į reikšmingą kultūrinį renginį – tęstinio projekto „Amžinųjų vertybių gyvastis“ antruosius metus, šiemet skirtus Nepriklausomybės paminklo Salake 95-osioms metinėms.
Šis projektas – kuriuo siekiama įamžinti šio krašto asmenybes, istorinius ženklus ir dvasinius pamatus, kurie stiprina mūsų tapatybę.
Projekto ištakos siekia 2024 metus, kai pirmą kartą buvo įgyvendinta iniciatyva „Amžinųjų vertybių gyvastis: Antanui Poderiui – 160“, pagerbiant iškilųjį Salako krašto šviesuolį, visuomenės veikėją ir mokytoją. Tuomet buvo pradėtas gražus tradicijų ciklas – kasmet per kultūrinius renginius ir menines formas išryškinti bei įprasminti tuos, kurie kūrė Salako tapatybę, paliko gilų pėdsaką mūsų atmintyje.
Šiandien, pažymėdami Nepriklausomybės paminklo 95-metį, simboliškai grįžtame prie mūsų tautos ištakų – kovos už laisvę, valstybingumo idėjų ir pilietinio sąmoningumo. Nepriklausomybės paminklas Salake yra ne tik istorinis objektas, bet ir tylus liudytojas bendruomenės vienybės, atminties ir pagarbos tiems, kurie kovojo už Lietuvos laisvę.
„Amžinųjų vertybių gyvastis“ – tai daugiau nei projektas. Tai – gyva kultūros ir istorijos erdvė, kurioje susitinka praeitis ir dabartis, tradicijos ir kūrybiškumas, pagarba ir įkvėpimas. Kiekviena jo dalis – tai tarsi šviesos spindulys į mūsų ateitį, kviečiantis jaunuosius pažinti, o vyresniuosius – prisiminti ir perduoti toliau.
Projekto viena iš veiklų - Utenos apskrities aukštesniųjų klasių moksleivių kūrybinio rašymo konkursas „Gyvu žodžiu iš praeities“. Dviejų rajonų – Zarasų ir Ignalinos – moksleiviai pasitikrino gebėjimus kūrybinio rašymo konkurse „Gyvu žodžiu iš praeities“. Praėjusį penktadienį į Salako Antano Poderio memorialinį muziejų susirinko konkurso dalyviai, mokytojai, vertinimo komisijos nariai ir svečiai. Čia vyko laureatų apdovanojimo šventė. Laureatais tapo Solvita Jurevičiūtė, Elvita Adamonytė, Dovydas Povilavičius, Vesta Noreikaitė iš Pauliaus Širvio progimnazijos. Moksleivius konkursui parengė mokytojos Vilma Valainienė, Andželika Vitkūnienė ir Aušra Pupeikienė.
Tarp laureatų yra ir „Ąžuolo“ gimnazijos gimnazistė Evita Jurevičiūtė, parengta mokytojos Daivos Matijošienės. Taip pat du gimnazistai iš Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos. Tai Salako gyventojai, brolis ir sesuo Endis ir Aina Narkevičiai. Juos konkursui parengė mokytoja Dainora Biliūnaitė. Laureate tapo ir Ignalinos rajono Vidiškių gimnazijos gimnazistė Austėja Akinskaitė, mokytojos Neringos Mudėnienės auklėtinė.
Vertinimo komisijos pirmininkas Vasilijus Trusovas apdovanojimų šventėje kalbėjo, kad kūrybinio rašymo konkursas nėra sportinės varžybos, todėl nutarta nevertinti prizinėmis vietomis, o skirti specialias individualias nominacijas, kažkiek apibūdinančias moksleivių sukurtus rašinius. Moksleivių darbus taip pat vertino literatūrologė Irena Baliulė, Zarasų viešosios bibliotekos darbuotoja Jurga Sagadinaitė ir lietuvių kalbos mokytoja Inga Gikienė.
Konkursu „Gyvu žodžiu iš praeities“ siekiama puoselėti praeities paveldą, lietuvių kovų už laisvę istoriją, stiprinti lietuvybės dvasią, skatinti krašto pažinimą, puoselėti gimtąją kalbą, tautiškumą, aktualizuoti praeitį ir žymių asmenybių veiklą bei gyvenimą, ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, bendravimo kultūrą, prisidėti prie istorinės atminties išsaugojimo, pagrįstos vertybių sistemos formavimo. Konkursas rengiamas antrus metus. Šiemet sulaukta 22 dalyvių. 7 -nių iš „Ąžuolo“ gimnazijos, 12 -kos iš P. Širvio progimnazijos, 2 -jų iš Dusetų K. Būgos gimnazijos ir 1 iš Ignalinos raj. Vidiškių gimnazijos. Moksleiviai kūrė eilėraščius, haiku, miniatiūras, esė.
Dovanas laureatams skyrė Zarasų rajono savivaldybė. Taip pat knygas dovanojo Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka bei Salako seniūnija. Dovanas įteikė ir merės sveikinimą perdavė Tarybos posėdžių sekretorė Svetlana Veikšrienė. Konkurso dalyvius taip pat pasveikino Salako seniūnas Renius Kisielius ir Salako bažnyčios klebonas Rimantas Rimkus. Buvo perskaitytas A. Poderio, pirmojo mūsų krašte lietuvių kalbos mokytojo, proanūkės Birutės Poderytės Visokavičienės laiškas. Moksleiviai po renginio vaišinosi B. Poderytės Visokavičienės dovanotu tortu ir kibinais. O visą renginį užbaigė muzikantų iš Panevėžio koncertas. Grojo trimitininkas Nerijus Jakštomis ir pianistė Agnė Jakštonienė, skambėjo klasikos ir džiazo muzikos kūriniai.
Konkursu „Gyvu žodžiu iš praeities“ prasidėjo Salako projektas „Amžinųjų vertybių gyvastis: Nepriklausomybės paminklui – 95“. Šiame projekte numatytas Aleksandro Rubinovo spektaklis „Mano tėvas“, grupės „Rakija Klezmer Oskestar“ koncertas, kino vakaras „Ukrainos ir Lietuvos laisvė“ ir rudenį numatyta Nepriklausomybės paminklui skirta mokslinė konferencija.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybės
kultūros centras.
Organizatoriai Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Salako padalinys ir Zarasų
rajono savivaldybės administracijos Salako seniūnija, Salako bendruomenė „Sakalas“.
Koncertą parėmė Rolando Pumpučio įmonė „Rolma“.
Projekto vadovė Valentina Žigienė
Nuotraukų autorius Rimantas Bikulčius