Šiemet tradicinis tarptautinis liaudiško muzikavimo festivalis-mokymai „SĖLOS MUZIKANTAI“ susilaukė ypatingo dėmesio, pritraukdami liaudies muzikos entuziastus iš viso Baltijos regiono. Festivalis, įvykęs Zarasų kultūros centre šių metų gegužės 9-11 dienomis, išties atskleidė kultūrinį ir muzikinį įvairių šalių dialogą bei bendradarbiavimą.
Festivalio pradžia buvo paženklinta intensyviu mokymo ir kūrybos procesu. „MANDOLINOS AKADEMIJA“ visus metus dirbo ištvermingai, organizuodama mokymus bei kūrybines dirbtuves ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje. Rinkti bendri kūriniai, vaizdo pamokos ir muzikos instrumentų gamyba tapo integralia veiklos dalimi (Yotube kanalas ,,Gintaras Andrijauskas“) Gegužės 9 d. visi norintys išmokti mandolinomis rinkosi į pamokas Zarasų kultūros centre. Paskutinė bendro orkestro repeticija, kurioje dalyvavo studentai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos. Šalia mandolinininkų klasės taip pat dirbo ir kanklininkai, vadovaujami Lauros Lukenskienės.
Gegužės 10 d. 11 val. Zarasų kultūros centre vyko ,,EUROVYŽA“, kurią atidarė Zarasų kultūros centro tradicinė muzikos kapela „Čir vir vyrai“, vėliau savo dainas ir kūrinius atliko svečiai iš Sakartvelo Gruzijos liaudies ansamblis „Marula“, Zarasų kultūros centro Salako tradicinė muzikos kapela „Vaivoras“ (vadovė Danguolė Kisielienė), Antalieptės kapela „Un tą lieptą“ (vadovė Loreta Alaunienė), Samanių tradicinė kapela (vadovas Algimantas Trumpa), kapela iš Latvijos „Speiga“, kapela „Dirbini“, Aizkraulklės muzikos mokyklos liaudies instrumentų grupė (vad. Ilmars Pumpurs, Latvija), kanklininkų grupės iš Kauno ,,Saulėlio“ ir „Šilko stygos“ (vadovė Laura Lukenskienė), Bučmių šeimynos kapela, kapela ,, MINGĖ“ iš Klaipėdos, nuostabi jaunimo grupė ,,GILĖ“ (vadovas Artūras Sinkevičius) iš Kauno, ,,ANBO“ eskadrilės kapela, grupė „ROKASAHURIT“ (Suomija -Estija) ir koncertą užbaigė kapela ,,PALATA NR 7“ (Piarnu, Estija).
Gegužės 10 d. 17 val. Smalvų švč. M. Marijos Rožančinės bažnyčioje prasidėjo „MANDOLINIZMO“ koncertas, kurį pradėjo „SMALVŲ MANDOLINININKAI“. Kartu su jais muzikinį kūrinį atliko klebonas Raimonas Jurulaitis. Nuostabioje aplinkoje pasklido mandolinų ir kanklių garsai, kuriuos atliko Zarasų kultūros centro kanklininkai, Salako mandolininkai, svečiai iš Aizkrauklės muzikos mokyklos. Kaip kasmet, labai džiaugėmės kaimynais Aleksandravėlės muzikantais, pamatėme kaip per metus išaugo ,,Bučmių šeimyninė kapela“, pasidžiaugėme dideliu būriu jaunimo iš Kauno – grupe ,,GILĖ“, ir senais mūsų draugais kapela-,,MINGĖ“. Latvių liaudies muzikavimą puikiai pristatė stilinga grupė iš Ambeli ,,SPEIGA. Kanklių muzika bažnytėlę pripildė net du kolektyvai iš Kauno ,,Saulėlio“ ir ,,Šilko stygos“. Šiaurietiškos šilumos įnešė svečiai iš Estijos - ,,PALATA NR 7“, ir bendras Suomių-Estų projektas ,,ROKASAHURIT“ (pavadinimas reiškia- smuiką ir stryką), o lietuviškos saulės svečiai iš Vilniaus -Tadas Dešukas ir draugai -,,Vilniaus mandolinininkai“. Na, o finale - tradiciškai didysis orkestras; susidedantis iš mandolinų, smuikelių ir kanklių, diriguojamas mūsų kanklių ekspertės Lauros Lukenskienės, ir Gintaro Andrijausko. Kadangi šių metų festivalio tema ,,SKRYDIS“ -įkvėpta garsaus tarpukario avio konstruktoriaus Antano Gustaičio, taip pat mėgusio skambinti mandolina, paskutinis koncerto kūrinys buvo Ispanų kompozitoriaus Sebastiano Iradiero daina „Balandėlė“. Labai džiaugiamės, kad koncerto metu galėjome pristatyti meistro iš Utenos Antano Snukiškio pagamintas lietuviškas mandolinas, bei mūsų žemiečio Gytauto Gutausko restauruotus muzikos instrumentus. Ypatingai dėkojame visai Smalvų miestelio bendruomenei už šiltą priėmimą.
Gegužės 11-ąją, Stelmužės bažnyčioje vyko ypatingas renginys, skirtas Antanui Gustaičiui, avio konstruktoriui ir mandolinų mylėtojui. ANBO eskadrilės vadas Rimtautas Kunkis pristatė ANBO eskadrilės veiklą, Vaidas Černius pristatė Antano Gustaičio veiklą ir kartu su ANBO kapela atliko muzikinę programą ,,LAIMINGŲ ROMANCŲ TETRAS“. O renginio pabaigoje visus nuoširdumu užbūrė ir kartu dainuoti privertė 87-tynerių metų ANBO eskadrilės narys Paul Michael Finlay iš Airijos.
Šio festivalio įvykiai neapsiribojo vien muzika; lankytojai taip pat turėjo galimybę mėgautis Lietuvos aviacijos istorijos foto paroda ir netgi pamatyti istorinius lėktuvus Zarasų aerodrome. O renginį Stelmužės bažnyčioje tęsė Gruzijos liaudies ansamblio „Marula“ pasirodymas. Renginio svečiai ne tik dainavo, bet ir grojo Sakartvelų liaudies instrumentais, todėl koncertas tapo emocinga kelione į Kaukazo kalnus, per tradicijų, švenčių ir bendrystės atmosferą.
XXXII tradicinis tarptautinis liaudiško muzikavimo festivalį-mokymus „SĖLOS MUZIKANTAI“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė.
Organizatoriai: Zarasų rajono savivaldybės kultūros centras, Zarasų rajono savivaldybė
Renginio rėmėjas: UAB „Vasaknos“
Daugiau nuotraukų čia:
Mandolinos akademijos pavasario sesija 2025
„Eurovyža“ – su šypsenomis, plojimais ir nuoširdžia bendryste.
IX-asis tarptautinis mandolinininkų susibūrimas – koncertas
„ANBO“ eskadrilės koncertas „Laimingų romansų teatras“ Stelmužėje
Eriko Černovo nuotraukos