Neišauk iš teatro
Trečiadienis, 18 kovas 2015 17:05

Daugiau kaip dvidešimt metų kiekvienais metais, paskutinę kovo mėnesio savaitę Teatro dienos išvakarėse Zarasų kultūros centras organizuoja mėgėjų teatrų šventę. Šių metų teatro savaitė „Neišauk iš teatro“ prasidės kovo 23-27 dienomis. Tai savaitė, kuri suvienys mūsų vietinius vaikų ir jaunimo mėgėjų teatrus bei besisvečiuojančius suaugusiųjų kolektyvus. Teatro savaitės tikslas – skatinti, skleisti ir populiarinti vaikų ir jaunimo tarpe teatrinį meną.

Kovo 23 diena skirta mūsų mažiausiems. Zarasų „Santarvės“ pradinė mokykla parodys net tris spektaklius: lėlių teatras „Pasakaitės“ - spektaklį „Raudonkepuraitė“, režisierė Dalia Kukonenko, vaikų teatras „Linksmučiai“ – spektaklį „Kiškutis drąsuolis“, režisierė Alina Guntulienė, teatras „Judručiai“ - spektaklį „Knyga suranda draugą“, režisierė Nijolė Ragauskienė. Na, o dieną vainikuos dviejų veiksmų drama „Vieno tėvo vaikai“, kurią pristatys Ignalinos kultūros ir sporto centro mėgėjų teatras „Salos“, režisierė Jolanta Narbutienė. „Vieno tėvo vaikai“ - sudėtingos struktūros Juozo Glinskio pjesė, per Žemgirdų šeimos išlikimo istoriją pasakojanti visos Lietuvos gyvenimą nuo pokario iki nepriklausomybės atgavimo laikų. Scenoje prabėga 43 metai - nuo trėmimų į Sibirą, per ankstyvojo sovietmečio „kolchozų“ tvėrimo laikotarpį iki nepriklausomybės atgavimo ir tremtinių palaikų parvežimo į Lietuvą. Žemgirdų sodyboje, kurioje prabėga keturių kartų gyvenimas , darniai gyvena gyvieji ir mirusiųjų vėlės, sugrįžtančios net iš Sibiro ledynų „kaulelių pašildyti“. Jie kartu išgyvena sudėtingus ir painius herojų gyvenimo vingius ir posūkius, silpnybes ir paklydimus, skausmą ir dramas. „Vieno tėvo vaikai“– tai priminimas mums , jog visi esame vienos šalies, vieno tėvo vaikai, mėtyti ir laužyti baisių istorijos audrų, bet protėvių „gyvastis įsruvusi į mūsų širdis, srovens per visus laikus, visų laikų vaikus – ir visi būsime nemirtingi“(J. Glinskis „Vieno tėvo vaikai“).

Kovo 24 d. galėsite išvysti vaikų ir jaunimo kolektyvus: Antazavės vaikų globos namų mėgėjų teatro grupę „Medus“ su spektakliu „Didysis faraonas ir mažosios varlės“, režisierė Skaidrė Vanagaitė, Degučių vaikų mėgėjų teatro grupę „Žibintas“ su spektakliu „S.O.S“, režisierė Skaidrė Vanagaitė, bei du Zarasų kultūros centro vaikų ir jaunimo mėgėjų teatrus: „Su elektra“ su spektakliu „Štanga“, režisierius Arūnas Mozeris ir „Lagaminas“ su judesio spektakliu „Metų laikai“, režisierė Skaidrė Vanagaitė.

Kovo 25 d. 18 val. svečiuosis Rokiškio liaudies teatras, kuris pristatys spektaklį „Nebylys“, režisierius Eligijus Daugnora. Vaižganto apysaka “Nebylys” – vienintelis kūrinys, paties autoriaus vadintas romanu. Ne dėl savo apimties, ne dėl personažų ir siužetinių linijų gausos, bet dėl to, kad pasakojimo centre – meilės drama. Spektaklis pateko į geriausių 2012 m. Lietuvos mėgėjų teatrų spektaklių dešimtuką. Respublikiniuose "Tegyvuoja teatras" apdovanojimuose aktorė Lina Kalvelytė-Mikeliūnienė nominuota kaip "Geriausia aktorė", Valerijus Rancevas - kaip "Geriausias aktorius", Sigitas Daščioras "Už geriausią scenografiją", o pats spektaklis - kategorijoje "Geriausias nacionalinės dramaturgijos pastatymas". Teatrų "Krivulėje-2014" spektaklis gavo Šilutės mero premiją.

Kovo 26 d. 18 val. „Trakų karališkasis teatras“ parodys juodąją komediją „Našlės“, režisierius Robertas Čuta. Teatras įsikūrė 1991m. Teatro įkūrėjas - ilgametis vadovas ir režisierius Vytautas Mikalauskas. Teatro iniciatyva 1992 m. Trakuose gimė mėgėjų teatrų festivalis „Kanapė“, kuris vėliau tapo tarptautiniu, vyksta kas du metai.1998 m. teatras atstovavo Lietuvą NEATA (Šiaurės Europos šalių mėgėjų teatrų aljanso) festivalyje Norvegijoje, Harsstado mieste, kur parodė B. Sruogos „Dobilėlis penkialapis“. Pirmasis Šiaurės Europos mėgėjų festivalis „Baltijos skrydis 2000“ taip pat vyko Trakuose. Teatras pastoviai dalyvauja įvairiuose festivaliuose ir apžiūrose Lietuvoje ir užsienyje. Lietuvos mėgėjų teatrų apžiūros šventės „Atspindžiai“ pastovus dalyvis ir laureatas. „Našlės“ – tai kamerinis tragifarsas, istorija, kurią pirmajame veiksme žiūrovas išvys moterų, o antrojoje – vyrų akimis. Dramaturgas sukūrė savotišką „meilės keturkampį“ – moterys ieško to, ko, jų nuomone, neturi jų vyrai, o pastarųjų gyvenimo moto – „svetima žmona visuomet įdomesnė už savąją“. Galiausiai vyrai, besiaiškindami santykius, miršta, o jų žmonos lieka dvigubomis našlėmis,...

 

Kovo 27 d. 17 val. festivalio uždarymas. Svečiuose - Choreografinių projektų teatras „Vilniaus baletas“ su šokio spektakliu „Mata Hari“. Režisierius ir choreografas Jurijus Smoriginas. Mata Hari – šokėja ir visų nuodėmių savininkė. Šnipė. Taip pat yra nuomonių, kad rytietiškų šokių atlikėja tik apsimetė esanti šnipe ir dirbo dviems valstybėms. Nors jos kaltė šnipinėjus ar išdavus taip niekad ir nebuvo iki galo įrodyta. Choreografinių projektų teatras "Vilniaus baletas" gimė 1980 metais, kartu su pirmaisiais Jurijaus Smorigino choreografiniais eksperimentais. Rūta Railaitė, pirmoji scenos partnerė, padėjo suburti ir kitus bendraminčius: Vijolę Parutytę, Aušrą Gineitytę, Vytautą Budrą, Jūratę Sodytę ir Raimundą Maskoliūną, Loretą Bartusevičiūtę, Jolantą Valeikaitę. Kartu su jais choreografas pradėjo kurti modernųjį šokį LNOBT scenoje. Teatras tolerantiškai į visa tai žiūrėjo, nemokamai duodavo sceną, pasiūdavo kostiumus. Deja, tada buvo laikai, kai savo egzistavimo trupė negalėjo įteisinti juridiškai. Visas nueitas kelias iki teatro įsteigimo de jure buvo kūrybinio išbandymo metas, kai Operos ir Baleto teatre klaidžiojo šio dar negimusio teatro pavadinimas... Oficialiai choreografinių projektų teatras "Vilniaus baletas" įkurtas tik 1998 metais.

Apsilankykite ir išsirinkite savo spektaklį favoritą.

Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro režisierius Arūnas Mozeris