Pagrindinis > Naujienos > Armėnijoje
Armėnijoje
Parašė   
Pirmadienis, 12 Lapkritis 2018 13:56

Zarasų folkloro ansamblis „Seluona“ dalyvavo festivalyje Armėnijoje

Zarasų kultūros centro folkloro ansamblis „Seluona“, šiemet atšventęs veiklos trisdešimtmetį, buvo pakviestas dalyvauti tarptautiniame festivalyje „Armėnija taikos kryžkelėje“, kuris vyko keliose Armėnijos vietovėse.

 

Dar žiemą, Armėnų kultūros edukacinis centras „Tonatsuyts“ buvo pakviestas dalyvauti tarptautiniame festivalyje „Žolynai“ per Žolinę Zarasuose. Į šį festivalį sutiko atvykti edukacinio centro sakralinės – liaudies dainų ansamblis - „Biriukan“ (pavadinimai ir toliau, lietuviška tartimi), ir keletą dienų gyveno bei koncertavo Zarasų žiūrovams Sėlių aikštėje ir bažnyčioje.

Armėnės žavėjosi Zarasais, gražia gamta, mūsų svetingumu. Vykdami į Armėniją, žinojom, kad esame laukiami ir būsime sutikti svetingai.

Mes buvome apgyvendinti „Tonatsuyts“ centre Biurakane – istoriniame miestelyje, turinčiame 6 tūkst. gyventojų ir esančiame 50 km. nuo Jerevano, Aragaco kalno šlaite, 1500 m. aukštyje.

 

 

Festivalio renginiai, kuriuose buvo atgaivinamos kviečių ir vynuogių derliaus nuėmimo tradicijos, buvo supažindinama su tradiciniu persų muzikavimu, ne visai tradiciniu, bet labai gražiu gruzinų daugiabalsiu dainavimu, taip pat supažindinami ir su mūsų lietuviškomis tradicijomis, o jų šiam festivaliui paruošėme net keturias. Programos vyko nedidelėse erdvėse - „Tanatsuyts“ centro kieme, kepant lavašą, visus vaišinant kvietine koše. Antrasis festivalio renginys irgi vyko nedidelėje erdvėje, Pambako bendruomenėje, Armėnijos šiaurinėje dalyje, į kurį vykstant aplankėme keletą šventyklų, važiavome per 1988 m. žemės drebėjimo sugriautus, nūnai jau atstatytus miestus. Mūsų parodytos lietuviškų vestuvių tradicijos su jaunamartės nuometavimu sulaukė didelio dėmesio. Po renginio visi buvome gausiai vaišinami keptais baklažanais, kiaulienos šašlyku, vynu, sūriais.

Laisvą nuo renginių pirmadienį visur kaišiojom nosis, domėjomės Biurukano gyventojų kasdienybe, lankėmės jų skurdokose parduotuvėse, kalbinom senelius, tradiciškai sėdinčius jiems skirtose vietose, važiavom pažiūrėti Armėnijos įžymybės – Sevano ežero.

Lankėmės pas Biurukano vyndarį, degustavom vynus. Ypatingai skanus visiems pasirodė granatų vynas, nors granatai nėra vietinė medžiaga. Išeinant vyndarys vis siūlė paragauti įvairių panacėjų nuo visokių ligų, bet skubėjome į Aštaraką kur muziejaus kiemelyje vyko festivalio renginys su tautinio kulinarinio paveldo pristatymu. Mes, prie alaus, kurį teisėtai galime laikyti nacionaliniu gėrimu, pasiūlėm duonos su česnaku ir sūriu, jei ne skonis, tai kvapas visus sukvietė prie mūsų stalo. Iraniečiai pasiūlė sriubos iš graikinių riešutų ir abrakadabra žolelių bei chalvos pagamintos iš avinžirnių, vištienos, pagamintos jiems vieniems žinomu būdu. Čia mes dainavome dainas ir sutartines apie liną, jo kelią į audeklą. Dovanojom sėmenų aliejaus, rodėme kaip atrodo linas. Surengėme linksmos vakaronės pradžią, mokėme lietuviškų šokių, o paskui visi trypėme persiškai.

Priešpaskutinę dieną, Biurakane aplankėme devyniasdešimtmetį muzikos instrumentų meistrą, po to vykome į Jerevaną dalyvauti paskutiniame festivalio renginyje Chačiaturo Aboviano muziejuje. Klausėmės profesionalių senųjų armėnų baladžių giedotojų, dainų ir šokių ansamblio, dar kartą iraniečių ir gruzinų. Mes parodėme sutartinių programą. Nors festivalis kamerinis, talpinamas į nedideles jaukias erdves, bet nestokojo televizijos, radijo dėmesio. Net dviejuose renginiuose lankėsi Lietuvos Ambasados darbuotojai, neseniai susikūrusios Armėnijos lietuvių draugijos pirmininkė ir nariai.

Už šią kelionę esame dėkingi Zarasų rajono savivaldybės administracijai ir kultūros centrui, be paramos kelionė būtų buvusi per brangi mums, na o mes, seluoniškiai, gražiai ir visapusiškai pristatėme lietuvišką aukštaitišką kultūrą ir atsisveikinome su armėnais, tikėdamiesi dar pasimatyti.

Zarasų kultūros centro folkloro ansamblio „Seluona“ vadovė Rimutė Vitaitė

 

 

Sėlos įvykiai

Prisijungti